Szlaki turystyczne

Okolice Łasku stanowią nie lada atrakcję dla osób kochających obcowanie z przyrodą, jak również wszystkich tych, którzy pragną uciec od zgiełku wielkich miast i odpocząć na łonie natury. Unikalna fauna i flora oraz liczne zabytki czynią ten region wyjątkowym. Każdy z miejscowych szlaków oferuje zupełnie inne atrakcje i wyzwania. Z pewnością usatysfakcjonowani będą piesi turyści oraz ci, którzy zdecydują zwiedzić dolinę rzeki Grabi rowerem, konno lub kajakiem.

Plan miasta

 

Folder informacyjny wraz z planem miasta do nabycia w Urzedzie Miejskim w Łasku (ul. Warszawska 14) oraz w Punkcie Informacji Turystycznej (Plac 11 listopada 7)

Szlak Łask – Pabianice (kolor zielony)


Ma długość ok. 26 km. Łączy ze sobą dwa miasta powiatowe Łask i Pabianice. Zarówno piesi turyści, jak i rowerzyści mają szansę podziwiać malowniczą dolinę rzeki Grabi, okalające ją łąki, lasy i torfowiska. Na trasie szlaku znajdują się także zabytki budownictwa wiejskiego oraz architektury rezydencjonalnej i sakralnej. Do najciekawszych atrakcji należą zabytki Łasku i Pabianic: dwór w Ostrowie i dwa młyny w osadzie Talar.

Zielony szlak przebiega przez miejscowości: Łask – Ostrów – Talar – Róża – Mogilno – Terenin

 

Szlak młynów nad Grabią (kolor żółty)


Szlak liczy sobie 36 km i w całości prowadzi po Wysoczyźnie Łaskiej. Jest on nie lada atrakcją dla turystów, bowiem łączy zachowane elementy architektury przemysłowej w postaci licznych młynów z unikatową przyrodą Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Warto wspomnieć, że Grabia jest jedną z najczystszych rzek województwa łódzkiego. Jej brzegi zamieszkuje liczne ptactwo, bobrze rodziny i wydry. Do najpopularniejszych zabytków na trasie należy młyn we wsi Brzeski, który pięknie wkomponował się w okalającą go przyrodę. Gdy wody Grabi są spokojne, młyn urzeka swym odbiciem rzecznej toni.

Szlak młynów nad Grabią łączy ze sobą następujące miejscowości:
Łask-Kolumna – Łask – Orchów – Okup Fabryczny – Zielęcice – Wola Marzeńska – Marzenin – Kustrzyce – Lichawa – Emilianów – Brody – Brzeski – Kobuzy – Grabica – Wola Wężykowa – Siedlce.

 

Szlak okolic Łodzi (kolor czerwony)


Szlak o długości ok. 180 km, łączący miejscowości położone wokół Łodzi. Jego trasa przebiega m.in. przez teren Wzniesień Łódzkich (Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich) oraz wysoczyzn: Łaskiej i Bełchatowskiej. Tamtejszy krajobraz obfituje w obszary źródliskowe i doliny rzek Miazgi, Wolbórki, Grabi. Liczne są także uroczyska leśne będące pozostałością po dawnej Puszczy Łódzkiej oraz obszary wydmowe w okolicach Tuszyna, Pabianic i Łasku. Trasa podzielona jest na mniejsze odcinki i w dolinie Grabi przebiega jedynie przez dzielnicę Łasku – Kolumnę i fragment gminy Wodzierady. W Kolumnie zaś kończy się odcinek z Pabianic, a zaczyna odcinek prowadzący do Lutomierska. Oprócz wymienionych miejscowości szlak przebiega m. in. przez Tuszyn, Aleksandrów Łódzki i Smardzew.

 

Szlak „Osady Braci Czeskich” (kolor niebieski)


Trasa liczy 65 km i stanowi swoiste uzupełnienie szlaku młynów nad Grabią. Zwiedzający mają okazję zobaczyć młyn i tamę we wsi Barycz oraz dwa młyny w Talarze. Jednak szlak ten ma przede wszystkim na celu popularyzację i przybliżenie historii osadników czeskich przybyłych w początkach XIX w. do Zelowa. Liczne świątynie i cmentarze różnych wyznań chrześcijańskich, jak również bunkry z czasów II wojny światowej nadają trasie niepowtarzalny charakter. Głównym punktem szlaku jest Zelów, gdzie do dnia dzisiejszego żyją potomkowie dawnych osadników pochodzenia czeskiego. W mieście działa parafia Kościoła Ewangelicko – Reformowanego, a na turystów czeka Muzeum Braci Czeskich.

Szlak „Osady Braci Czeskich”prowadzi przez następujące miejscowości:
Widawa – Ruda – Chrząstawa – Faustynów – Walewice – Pożdżenice – Zelów – Zelówek – Bocianicha – Grzeszyn – Gucin – Rokitnica – Talar – Barycz – Łask-Kolumna.

 

Szlak kajakowy nad Grabią


Szlak bierze swój początek w Ldzaniu, a dokładniej w leżącej w jego granicach osadzie Talar. Przed rozpoczęciem spływu, zwiedzający mają okazję podziwiać dwa zachowane młyny z XIX w. Przez pierwsze kilometry Grabia leniwie wije się pośród wysokich, piaszczystych brzegów. Odcinek ten jest idealny dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kajakiem. Dość spokojny nurt pozwala bez zbędnego pośpiechu poznać tajniki wiosłowania, a licznie rozsiane urokliwe plaże dają szansę na chwilę wytchnienia. Pierwszą poważną przeszkodą na trasie jest tama w Baryczy. Jej pokonanie wymaga przeniesienia kajaków. To idealny moment, aby rozprostować kości i koniecznie zobaczyć zabytkowy młyn. Po drugiej stronie tamy Grabia zmienia swój charakter. Jej brzegi porasta gęsta roślinność, nurt przyspiesza, a uczestnicy spływu muszą stawić czoła przeciwnościom  w postaci zwężeń i wystających z wody konarów. Krajobraz rzeki ulega niekiedy metamorfozie. Dzieje się to za sprawą zamieszkujących dolinę Grabi bobrów. Te niezwykle pracowite gryzonie sprawiają, iż szlak nieustannie się zmienia i nie przestaje zaskakiwać. Oprócz wspomnianych bobrów, uważni kajakarze mają szansę spotkać także wydrę, zimorodka oraz wielu przedstawicieli rodziny ptaków wodno-błotnych. Niezwykle popularnym miejscem jest niewielki most w Baryczy, gdzie można odpocząć na plaży, jak również zakupić niezbędne produkty w miejscowym sklepiku. Dużą zaletą kajakowego spływu nad Grabią jest możliwość jego rozpoczęcia, jak i zakończenia w praktycznie każdym z kluczowych punktów na trasie. Wystarczy jedynie uzgodnić szczegóły z osobą wynajmującą kajaki. Najwytrwalsi kontynuują jednak przygodę i kierują się w stronę Kolumny, gdzie czekają na nich kamienne progi, piękne łąki oraz największa w okolicy plaża znajdującą się nieopodal dawnego baru „Pod Bykiem”. Na odcinku Kolumna – Łask koryto rzeki ulega znacznemu poszerzeniu, a uczestnicy spływu zmierzą się z występującymi tam łachami i wypłaceniami. Zwieńczeniem kajakowego szlaku jest meta w Łasku nad zalewem „Zajączek”.